Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Ta’lim, Fan va Innovatsiyalar Vazirligi 2024-yil 24-dekabr 3/15-03-15-101-3/5/8-son qaroriga muvofiq 2024-yil 6-maydagi "O'zbekiston Respublikasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasiga chek qo'yish orgali ularning aholi salomatligi va mamlakatimiz genofondiga salbiy ta'sirini bartaraf etish strategik chora-tadbirlari to'g'risida"gi PF-73-sonli Farmoni bilan talaba-yoshlar o'rtasida sog'lom turmush tarzini targ'ib gilish, ularning giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarga nisbatan qarshi immunitetni shakllantirish boʻyicha universitet faollar zalida Yoshlar ittifoqi boshlangʻich tashkiloti kordinatorlari va talabalar ishtirokida sahna koʻrinishlari orqali mavzu mohiyati ochib berildi.
Narkobiznes va narkotik moddalar muammosiga qarshi birgalikda kurashish har birimizning burchimizdir. Sog‘lom hayot tarzi targ‘iboti, ta'lim va ogohlik choralari bu balo bilan kurashishda asosiy omillar hisoblanadi.

Совместная борьба с наркобизнесом и проблемой наркотиков — это наш общий долг.
Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в соответствии с решением от 24 декабря 2024 года № 3/15-03-15-101-3/5/8, в рамках указа ПФ-73 от 6 мая 2024 года «О стратегических мерах по предотвращению незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ в Республике Узбекистан, направленных на устранение их негативного влияния на здоровье населения и генофонд нашей страны», провело мероприятие в актовом зале университета с участием координаторов первичной организации Союза молодежи и студентов. В ходе представлений на сцене была раскрыта суть темы пропаганды здорового образа жизни среди молодежи и формирования иммунитета к наркотическим средствам и психотропным веществам.
Совместная борьба с наркобизнесом и проблемой наркотиков — это наш общий долг. Пропаганда здорового образа жизни, образование и меры по повышению осведомленности являются основными факторами в борьбе с этой бедой.