Dunyo tarixida birinchi sunʼiy intellekt vazir paydo boʻldi
Dunyo tarixida birinchi sunʼiy intellekt vazir paydo boʻldi Albaniya davlati bosh vaziri “Edi Rama Diella” nomli sunʼiy intellekt barcha davlat xaridlari uchun javobgar boʻlishini eʼlon qildi
"Davlat tenderlari boʻyicha qarorlar bosqichma-bosqich vazirliklardan Diella boshqaruviga oʻtkaziladi. Bu orqali Albaniya davlat tenderlari 100 foiz korrupsiyadan xoli boʻlgan va tender jarayonlari orqali oʻtadigan davlat mablagʻlari mutlaqo shaffof boʻlgan davlatga aylanadi. Bu ilmiy fantastika emas", — deya izoh berdi Rama.
Albaniya fuqarolari Diella bilan anchadan beri tanish, u hozirda mamlakatning raqamli davlat xizmatlari tizimi boʻlgan e-Albaniaʼni boshqaradi.

В мировой истории появился первый министр искусственного интеллекта
Премьер-министр Албании объявил, что искусственный интеллект "Эди Рама Диелла" будет отвечать за все государственные закупки.
"Решения по государственным тендерам будут поэтапно передаваться от министерств в управление Diella. Таким образом, Албания станет страной, где государственные тендеры на 100 процентов свободны от коррупции, а государственные средства, поступающие через тендерные процедуры, абсолютно прозрачны. Это не научная фантастика," - пояснил Рама.
Граждане Албании давно знакомы с Диеллой, которая в настоящее время управляет e-Albania, цифровой системой государственных услуг страны.