Ayrim talabalarga kontrakt to‘lovi davlat hisobidan to‘lab beriladi
Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq  “Temir daftar”ga kiritilgan oilalar farzandlari hamda “Yoshlar daftariga” kiritilgan yoshlar Oʻzbekistondagi har qanday, shu jumladan davlat, xususiy, xorijiy OTMlarda, texnikum, kollejlarda oʻqiyotgan boʻlsa, kontrakt boʻyicha imtiyozdan foydalanishi mumkin.
Kontrakt “Yoshlar daftari” jamgʻarmasi hisobidan toʻlab beriladi. Jamgʻarma tuman (shahar)larda hokim boshchiligidagi Vasiylik kengashi tomonidan boshqariladi. Kengashning ishchi organi esa tuman (shahar) yoshlar ishlari boʻlimi hisoblanadi.
Shu sababli ariza yoshlar ishlari boʻlimiga beriladi. Arizaga OTM bergan kontrakt nusxasi ilova qilinishi kerak. Ariza berishning aniq muddati yoʻq, istalgan vaqtda berish mumkin.
Ariza qancha vaqtda koʻrib chiqiladi?
Ariza berishdan avval, mahalladagi yoshlar yetakchisi bilan maslahatlashing va uni xabardor qilish zarur. Chunki ariza berilganidan soʻng 3 ish kunida ariza talaba yashaydigan mahalladagi yoshlar yetakchisiga koʻrib chiqish uchun yuboriladi.
Yoshlar yetakchisi 5 ish kunida kontraktni qoplash haqidagi tavsiyanoma yoki rad etish toʻgʻrisidagi xabarnoma yuboradi. Tavsiyanoma berish rad etilsa, u asoslantirilgan boʻlishi shart. Yetakchi arizani 5 ish kunida koʻrib chiqmasa yoki tavsiyanoma berishni asossiz rad etsa, Vasiylik kengashi oʻz tashabbusi bilan kontrakt pulini oʻtkazib berishi mumkin.
Vasiylik kengashi kontraktni qoplash haqida qaror qabul qilingandan soʻng 3 ish kunida uni OTM hisob raqamiga oʻtkazib beradi. Ariza 11 ish kunida koʻrib chiqilishi kerak. Arizani koʻrib chiqish natijasidan yoki qaysidur mansabdor, yoshlar yetakchisining harakatidan norozi boʻlsangiz hech ikkilanmay sudga, prokuratura, adliya organlariga murojaat qilishingiz mumkin.
Kontraktning qancha qismi to’lab beriladi?
Kontraktning 50 foizigacha qismi, biroq BHMning 50 baravaridan oshmagan miqdorda qoplab beriladi.
Masalan, talaba A ning kontarkt summasi 40 mln soʻm, uning kontrakti yarmi 20 mln soʻm boʻladi, lekin unga 20 mln soʻm emas BHMning 50 baravarigacha qismi qoplab beriladi, yaʼni 16 mln 500 ming soʻmgacha.
Talaba B ning kontrakti 20 mln soʻm, uning kontrakti yarmi 10 mln soʻm va uning kontrakti BHMning 50 baravaridan oshmaganligi uchun mana shu 10 mln soʻm toʻliq qoplab beriladi.
“Super kontrakt” ham toʻlab beriladimi?
Yoʻq, “super” kontraktda yoki ikkinchi mutaxassislikda oʻqiyotganlarga ushbu imtiyoz qoʻllanilmaydi.
Xususiy universitetda oʻqiyotganlarga ham imtiyoz beriladimi?
Ha, “Temir daftar”ga kiritilgan oilalar farzandlari hamda “Yoshlar daftariga” kiritilgan yoshlar Oʻzbekistondagi har qanday, shu jumladan davlat, xususiy, xorijiy OTMlarda, texikum, kollejlarda oʻqiyotgan boʻlsa, kontrakt boʻyicha imtiyozdan foydalanishi mumkin.
Bundan tashqari, mazkur imtiyoz faqat bakalavr emas, magistratura bosqichida oʻqiyotganlarga ham beriladi. Bunda bakalavriatning kunduzgi, sirtqi va kechki shakli, magistraturaning faqat kunduzgi yoʻnalishi boʻlishi kerak.

Некоторым студентам оплата контракта будет производиться за счет государства.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров, дети из семей, включенных в «Железную книгу», и молодые люди, включенные в «Молодежную книгу», могут воспользоваться льготой по контракту, если они обучаются в любом высшем учебном заведении Узбекистана, включая государственные, частные, зарубежные вузы, техникумы и колледжи.
Оплата контракта осуществляется из фонда «Молодежная тетрадь». Фондом управляет Попечительский совет, возглавляемый хокимом района (города). Рабочим органом совета является районный (городской) отдел по делам молодежи.
Заявка подается в отдел по делам молодежи. К заявке необходимо приложить копию договора, выданного высшим учебным заведением. Срок подачи заявки не установлен, ее можно подать в любое время.
Как долго рассматривается заявка?
Перед подачей заявки необходимо проконсультироваться с молодежным лидером района и сообщить ему об этом. В течение 3 рабочих дней после подачи заявки заявка направляется молодежному лидеру района, где проживает студент, для рассмотрения
Молодежный лидер в течение 5 рабочих дней направляет рекомендацию или уведомление об отказе в заключении договора. В случае отказа необходимо обосновать свое решение. Если руководитель не рассмотрит заявление в течение 5 рабочих дней или необоснованно откажет в предоставлении рекомендации, Попечительский совет вправе перечислить средства по контракту по собственной инициативе.
Попечительский совет перечисляет средства по контракту на счёт университета в течение 3 рабочих дней после принятия решения о продлении контракта. Срок рассмотрения заявления – 11 рабочих дней. Если вы не удовлетворены результатом рассмотрения заявления или действиями должностного лица или руководителя молодёжного объединения, вы можете без колебаний обратиться в суд, прокуратуру или органы юстиции.
Какая часть контракта будет оплачена?
Компенсации подлежит до 50% от суммы контракта, но не более 50-кратного размера MLM.
Например, сумма контракта студента А составляет 40 миллионов сумов, а половина его контракта — 20 миллионов сумов, но ему будет возмещена не 20 миллионов сумов, а до 50-кратного размера MLM, то есть до 16 миллионов 500 тысяч сумов.
Стоимость контракта студента Б составляет 20 миллионов сумов, а половина его контракта — 10 миллионов сумов, и поскольку его контракт не превышает 50-кратного размера MLM, эти 10 миллионов сумов будут возмещены в полном объёме.