Qaysi imtihon uchun qaysi tashkilot ma’sul?
Bilimni baholash agentligi tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston hududida o‘tkaziladigan turli imtihonlar va ularning mas’ul tashkilotlari quyidagicha belgilangan.
Bakalavriatga kirishdagi kasbiy (ijodiy) imtihonlar
Bu imtihonlar oliy ta’lim muassasalari (OTMlar) tomonidan tashkil etiladi.
Magistratura mutaxassisliklariga qabul
Magistratura bosqichiga qabul jarayonlari uchun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va oliy ta’lim muassasalari mas’ul hisoblanadi.
Klinik ordinaturaga qabul
Tibbiyot sohasidagi klinik ordinatura imtihonlarini esa Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda tibbiyot OTMlari o‘tkazadi.
Ikkinchi mutaxassislikka qabul
Ikkinchi mutaxassislik uchun hujjat topshirish va imtihonlarni tashkil etish vazifasi ham Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va OTMlar zimmasida.
Davlat OTMlari o‘rtasida o‘qishni ko‘chirish
Talabalarning bir OTMdan boshqasiga o‘qishini ko‘chirish masalasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va OTMlar tomonidan amalga oshiriladi.
Islom bilim yurtlariga qabul
Islom bilim yurtlari va madrasalarga qabul jarayonlarini O‘zbekiston musulmonlari idorasi va tegishli ta’lim muassasalari tashkil etadi.
O‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlari pedagoglarini attestatsiya qilish
Ushbu jarayon uchun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mas’ul hisoblanadi.
Maktabgacha, umumiy o‘rta va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagoglarini attestatsiya qilish
Bunday attestatsiyalar esa Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
Xulosa
O‘zbekiston ta’lim tizimida har bir imtihon turi uchun aniq vakolatli tashkilotlar belgilangan. Yuqoridagi ro‘yxat orqali siz qaysi imtihon uchun qaysi tashkilotga murojaat qilish kerakligini bilib olishingiz mumkin.

Какая организация отвечает за тот или иной экзамен?
Согласно информации, опубликованной Агентством по оценке знаний, в Узбекистане проводятся следующие экзамены и ответственные за них организации:
Профессиональные (творческие) экзамены для поступления в бакалавриат
Эти экзамены организуются высшими учебными заведениями (вузами).
Приём в магистратуру
Министерство высшего образования, науки и инноваций и высшие учебные заведения отвечают за приём в магистратуру.
Приём в клиническую ординатуру
Экзамены в клиническую ординатуру по специальности «Лечебное дело» проводятся Министерством здравоохранения и медицинскими вузами.
Приём на вторую специальность
Министерство высшего образования, науки и инноваций и вузы также отвечают за приём документов и организацию экзаменов на вторую специальность.Перевод обучения между государственными вузами
Вопрос перевода студентов из одного вуза в другой решается Министерством высшего образования, науки и инноваций и вузами.
Приём в исламские учебные заведения
Приём в исламские учебные заведения и медресе организуется Управлением мусульман Узбекистана и соответствующими образовательными учреждениями.
Аттестация преподавателей средних специальных и профессиональных образовательных организаций
Министерство высшего образования, науки и инноваций отвечает за этот процесс.
Аттестация преподавателей дошкольных, общеобразовательных и внешкольных образовательных организаций
Такую аттестацию проводит Министерство дошкольного и школьного образования.
Заключение
В системе образования Узбекистана определены уполномоченные организации для каждого вида экзамена. Из приведенного выше списка вы можете узнать, в какую организацию следует обращаться для сдачи того или иного экзамена.