- Qonunchilikka ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yilidan oliy va professional ta’lim tashkilotlarining talaba va o‘quvchilariga ta’lim kreditlari quyidagilarni nazarda tutgan holda ajratiladi (https://lex.uz/docs/6940854):
- Oliy va professional ta’lim tashkilotlarida tahsil olish uchun ta’lim krediti faqat kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan talaba va o‘quvchilarga ajratiladi;
Ta’lim krediti:
- Oliy ta’lim tashkilotlarining birinchi bosqich talabalari hamda professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari uchun to‘lov-kontrakt summasi miqdorida;
- Oliy ta’lim tashkilotlarining ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni o‘zlashtirishning o‘rtacha ko‘rsatkichi “3” dan past bo‘lgan taqdirda to‘lov-kontrakt summasining ko‘pi bilan 80 foizi miqdorida ajratiladi.
Bunda ta’lim krediti:
- OTM talabalari uchun – talabalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar kontrakt.edu.uz axborot tizimi va “Oliy ta’lim jarayonlarini boshqarish” (HEMIS) axborot tizimida ma

️Образовательный кредит можно получить онлайн через my.gov.uz
- Согласно законодательству, с 2024/2025 учебного года студентам и учащимся высших и профессиональных образовательных организаций будут выделяться образовательные кредиты, предусматривающие:
- Образовательные кредиты для обучения в высших и профессиональных образовательных организациях выделяются только студентам и учащимся, обучающимся по очной форме обучения;
Образовательный кредит:
- в размере суммы платного контракта для студентов первого курса высших образовательных организаций и учащихся профессиональных образовательных организаций;
- Для студентов второго и старшего курсов высших образовательных организаций при среднем показателе усвоения предметов ниже "3" выделяется не более 80 процентов от суммы платного контракта.
При этом образовательный кредит:
- Для студентов вузов - информация о студентах в информационной системе kontrakt.edu.uz и информационной системе "Управление процессами высшего образования" (HEMIS)