Talabalarga ijara to‘lovlarining bir qismini qoplab berish tizimi haqida batafsil ma’lumot
- yotoqxona bilan qamrab olinmagan bo‘lishi kerak. Agar yotoqxonada joy bo‘lsa-yu, lekin talaba yotoqxonada turmasdan, ijaraga chiqib ketgan bo‘lsa, unda kompensatsiya berilmaydi;
- o‘ziga yoki ota-onasi (qonuniy vakillari)ga tegishli bo‘lmagan uyda ijarada turgan bo‘lishi kerak;
- davlat oliygohi talabasi bo‘lishi kerak, xususiy oliygoh talabalariga qoplab berilmaydi;
- O‘zbekiston fuqarosi yoki respublikada doimiy yashayotgan fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lishi kerak, xorijiy davlat fuqarosiga qoplab berilmaydi;
- faqat kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan bo‘lishi kerak. Kechki, masofaviy, sirtqi, shuningdek, qo‘shma ta’lim dasturlarida o‘qiyotgan talabalarga qoplab berilmaydi;
- ro‘yxatga olingan doimiy yashash joyidan boshqa joyda (tuman, shahar miqyosida) yashayotgan bo‘lishi kerak. Masalan, Samarqand shahrida ro‘yxatda turgan talaba Samarqand shahridagi oliygohda o‘qisa, unga ijara to‘lovida kompensatsiya berilmaydi, lekin Kattaqo‘rg‘on tumanida ro‘yxatda turuvchi talabaga to‘lab berilishi mumkin;
davlat granti yoki to‘lov-kontrakt asosida o‘qiyotganining farqi yo‘q, ikkalasiga ham qoplab beriladi.
2- Qancha kompensatsiya beriladi?
Har oy uchun:
- Toshkent shahrida — bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari (412 ming so‘m);
- Boshqa hududlarda — yarim baravar (206 ming so‘m).
3- Ijara shartnomasi bo‘lishi shart
-Kompensatsiya olish uchun ijara.soliq.uz saytida hisobga qo‘yilgan ko‘chmas mulk ijara shartnomasi bo‘lishi kerak, yo‘qsa kompensatsiya berilmaydi.
-Yagona istisno: 1-kurslarga dastlabki sentyabr va oktyabr oylari uchun ijara shartnomasi so‘ralmasdan to‘lab beriladi. Noyabr oyidan esa 1-kurslarga ham ijara shartnomasi bo‘lishi kerak.
Bitta turar joyda ikki va undan ortiq talaba ijara huquqi asosida yashagan holatlarda, ularning barchasi ijara shartnomasida qayd etilgan bo‘lishlari shart.
! BU MUHIM: uyiga talabalarni ijaraga qo‘ygan fuqarolar ijarasi uchun daromad solig‘idan ozod qilinadi (Soliq kodeksi, 378-modda, 19-1-bandi). Shuning uchun talabalarni ijaraga qo‘yganlar, shartnomani rasmiylashtirishdan xavotir olmasa ham bo‘ladi, ular buning uchun soliq to‘lamaydi.
5- Kimlarga birinchi navbatda beriladi?
— Ijtimoiy yordamga muhtoj bo‘lganlar;
— o‘rnak ko‘rsatgan va faol talabalar birinchi navbatda moliyalashtiriladi.
! Ma’lumot uchun: qoidaga ko‘ra, ijara huquqi asosida yashaydigan davlat OTM talabalarining 60 foiziga kompensatsiya beriladi. Ya’ni bu degani, agar limit to‘lib qolsa, hammaga byudjetdan to‘lab berilmasligi ham mumkin. Ammo yetmay qolgan talabalarga universitetning budjetdan tashqari mablag‘lari orqali qo‘shimcha moliyalashtirish ham mumkin.
5- Ariza qanday beriladi?
Arizalar har oyning 7-sanasiga qadar onlayn topshirilishi kerak. Buning uchun:
- kontrakt.edu.uz axborot tizimidan ro‘yxatdan o‘tiladi va shaxsiy kabinetga kiriladi;
- shaxsiy kabinetdan “Ijara to‘lovlari” bo‘limi tanlanadi;
- “Ariza yuborish” tugmasi bosiladi va ariza yuboriladi.
6- Rad etish asoslari
Agar soxta hujjat topshirilgan bo‘lsa, manzil mos kelmasa yoki ariza muddatida berilmagan bo‘lsa — rad etiladi.
Komissiya tomonidan doimiy ravishda ijara shartnomasini qalbakilashtirgan va noto‘g‘ri ma’lumotlar taqdim etgan talabalar ro‘yxati shakllantirilib boriladi. Ushbu talabalar ro‘yxatiga tushgan talabalarga oylik ijara to‘lovining bir qismini qoplab berish to‘xtatilishi mumkin.
Rad etilgan taqdirda kamchilikni tuzatib, yana murojaat qilish mumkin.
7- Tugatilishi shartlari
Agar talaba akademik ta’tilga chiqqan, kursda qoldirilgan yoki safdan chetlashtirilsa — to‘lov to‘xtatiladi.

Подробнее о системе компенсации части арендной платы студентам
- Студенты не должны проживать в общежитии. Если место в общежитии есть, но студент не проживает в общежитии и съезжает, компенсация не выплачивается;
- Студенты должны проживать в арендованном жилье, которое не принадлежит им или его родителям (законным представителям);
- Студенты должны быть студентами государственных вузов (студентам частных вузов компенсация не выплачивается);
- Студенты должны быть гражданами Узбекистана или лицами без гражданства, постоянно проживающими в республике (гражданам иностранных государств компенсация не выплачивается);
- Студенты должны обучаться только по очной форме обучения. Студенты, обучающиеся по вечерней, дистанционной, заочной и совместной формам обучения, не подлежат компенсации;
- Студенты должны проживать не по месту прописки (на уровне района, города). Например, если студент, зачисленный в Самарканд, учится в вузе Самарканда, ему не будет компенсирована арендная плата, но студенту, зачисленному в Каттакурганский район, она может быть выплачена;
Неважно, обучается ли он по государственному гранту или на договорной основе, компенсация выплачивается в обоих случаях.
2. Какой размер компенсации будет предоставлен?
За каждый месяц:
- В Ташкенте — единовременно в размере базовой расчетной суммы (412 тыс. сумов);
- В других регионах — в размере половины суммы (206 тыс. сумов).
3. Требуется договор аренды жилья
- Для получения компенсации необходимо наличие договора аренды недвижимости, зарегистрированного на сайте ijara.soliq.uz, в противном случае компенсация не выплачивается.
- Единственное исключение: студентам 1-го курса будет выплачена зарплата за первые месяцы сентября и октября без запроса договора аренды жилья. С ноября студентам 1-го курса также необходимо иметь договор аренды жилья.
В случае, если в одной квартире проживают два или более студентов на условиях найма, все они должны быть указаны в договоре найма.
! ВАЖНО: Граждане, сдающие жилье студентам, освобождены от уплаты подоходного налога с найма (Налоговый кодекс, статья 378, пункт 19-1). Таким образом, сдающим студентам не нужно беспокоиться о составлении договора, налог за него не платится.
5. Кому будет предоставлено первоочередное право?
— Нуждающимся в социальной помощи;
— Примерным и активным студентам будут предоставлены первоочередные компенсационные выплаты.
! К сведению: согласно правилу, 60% студентов государственных вузов, проживающих на условиях найма, получают компенсацию. Это означает, что при достижении лимита не все могут получить компенсацию из бюджета. Однако студентам, не оправдавшим ожидание, также доступно дополнительное финансирование за счет внебюджетных средств университета.
5. Как подать заявку?
Заявки необходимо подавать онлайн до 7-го числа каждого месяца. Для этого:
- зарегистрируйтесь в информационной системе kontrakt.edu.uz и войдите в личный кабинет;
- выберите раздел «Оплата аренды» в личном кабинете;
- нажмите кнопку «Отправить заявку» и отправьте заявку.
6. Основания для отказа
В случае предоставления поддельного документа, несоответствия адреса или несвоевременной подачи заявки, заявка будет отклонена.
Комиссия постоянно формирует список студентов, подделавших договор аренды и предоставивших недостоверную информацию. Студентам из этого списка может быть отказано в части ежемесячной арендной платы.
В случае отказа вы можете исправить ошибку и подать заявку повторно.
7. Условия расторжения
Выплата будет приостановлена ​​в случае, если студент берет академический отпуск, отчисляется или отчисляется.
В случае расторжения договора аренды или изменения адреса необходимо уведомить об этом в течение 3 рабочих дней.