⚡️Yoshlar daftariga kiritilgan talabalarning 20 mln 600 mingso‘mgacha bo‘lgan to‘lov-kontrakt pullari to‘lab beriladi
Ariza berish uchun mahalla yoshlar yetakchisiga murojaat qilish, yoshlardaftari.uz sayti orqali onlayn ariza yoki 1093 raqami orqali bogʻlanish mumkin.
Vazirlar Mahkamasining 312-sonli (7.06.2022) qarori 35-bandi va mazkur nizomning 8-ilovasiga (https://t.me/nodavlattalim) ko‘ra, quyidagi toifalar:
➖ Temir daftarga kiritilgan oila farzandi;
➖ Ayollar daftariga kiritilgan ayollar farzandi;
➖ Ijtimoiy himoya yagona reestri ATga kiritilgan oilaning professional yoki OTM da taʼlim olayotgan farzandi;
➖ Mehribonlik uyi yoki Bolalar shaharchasida tarbiyalangan o‘quvchi-talaba;
➖ Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan, vasiylikka olingan kam taʼminlagan o‘quvchi-talaba;
➖ Oila aʼzolarining kamida bittasi I guruh yoki har ikkisi II guruh nogironligi bo‘lgan kam taʼminlagn oilaning professional yoki OTM da taʼlim olayotgan farzandi;
➖ Nogironligi yoki salomatligida nuqsoni bo‘lgan o‘quvchi-talaba;
➖ Oilasi kam taʼminlangan talabaga to‘lab berilishi nazarda tutilgan (https://t.me/nodavlattalim).
Respublikamizdagi professional taʼlim tashkilotlarida taʼlim olayotgan, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida faoliyat olib borayotgan davlat, nodavlat oliy taʼlim tashkilotlari va xorijiy oliy taʼlim tashkilotlarining filiallarida:
➡️ bakalavriatning kunduzgi shaklida;
➡️ magistraturaning kunduzgi yo‘nalishida taʼlim olayotgan talablarga to‘lov-kontrakt asosida o‘qish bo‘yicha yillik xarajatlarining bir qismi to‘lab beriladi.
✔️ Ushbu xarajatlarni to‘lab berish yoshlar yetakchisining ijobiy tavsiyasi asosida to‘lov-kontraktining 50 foizigacha, biroq BHM ning 50 baravari (20.600.000 so‘m) dan oshmagan miqdorda sxemaga muvofiq amalga oshiriladi (https://t.me/nodavlattalim).

️Студентам, включенным в "Молодежную тетрадь," будут выплачены контрактные платежи в размере до 20 миллионов 600 тысяч сумов.
Для подачи заявки можно обратиться к молодежному лидеру махалли, подать онлайн-заявку через сайт yoshlardaftari.uz или связаться по номеру 1093.
Согласно пункту 35 Постановления Кабинета Министров No 312 (7.06.2022) и Приложению 8 к настоящему Положению (https://t.me/nodavlattalim), следующие категории:
• ребенок из семьи, включенной в "Железную тетрадь";
✓ Дети женщин, включенных в женскую тетрадь;
• ребенок из семьи, включенной в ИС Единого реестра социальной защиты, обучающийся в профессиональном или высшем образовательном учреждении;
• учащийся-студент, воспитанный в Доме милосердия или Детском городке;
• малообеспеченный учащийся-студент, лишенный родительского попечения, находящийся под опекой;
• Учащийся-студент с инвалидностью или нарушением здоровья из малообеспеченной семьи, по крайней мере один из членов семьи имеет инвалидность I группы или оба имеют инвалидность II группы;
✔️ Оплата этих расходов осуществляется по схеме (https://t.me/nodavlattalim) на основании положительной рекомендации лидера молодежи в размере до 50 процентов от стоимости обучения, но не более 50 БРВ (20 600 000 сумов).