O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi bilan hamkorlikda tasdiqlangan reja-jadval asosida 2026-yil fevral–mart oylarida oliy ta’lim muassasalarida talaba-yoshlar o‘rtasida “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurash” hamda “Inson qadri va huquqlarining ustuvorligi – taraqqiyot poydevori” mavzularida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuvlar tashkil etilmoqda.
Shu munosabat bilan Olmaliq shahar Din ishlari bo‘yicha hokim o'rinbosari Pardayev Jamshid Jo‘raxonovich universitetimizga tashrif buyurdi va talaba-yoshlar bilan mazkur mavzuda ochiq muloqot o‘tkazdi.
Tadbir davomida yoshlarni turli yot g‘oyalar va zararli oqimlardan asrash, sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash masalalari atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, ma’rifatli jamiyatni barpo etishda ilm, tafakkur va ogohlikning o‘rni alohida ta’kidlandi.
Mazkur uchrashuv talaba-yoshlarning huquqiy va diniy savodxonligini oshirish, ularni ogohlik va hushyorlik ruhida tarbiyalashda muhim ahamiyat kasb etdi.

Просвещение — самое сильное оружие против невежества
В соответствии с утверждённым планом-графиком, разработанным совместно с Комитетом по делам религий Республики Узбекистан, в феврале–марте 2026 года в высших образовательных учреждениях проводятся духовно-просветительские встречи среди студенческой молодёжи на темы «Борьба с невежеством посредством просвещения» и «Приоритет человеческого достоинства и прав — основа развития».
В этой связи заместитель хокима города Алмалыка по делам религий Пардаев Жамшид Джурахонович посетил наш университет и провёл открытый диалог со студентами на данную тему.
В ходе мероприятия были подробно обсуждены вопросы защиты молодёжи от различных чуждых идей и вредных течений, формирования здорового мировоззрения, воспитания в духе уважения к национальным и общечеловеческим ценностям. Также особо была подчеркнута роль знаний, мышления и осознанности в построении просвещённого общества.
Данная встреча сыграла важную роль в повышении правовой и религиозной грамотности студентов, а также в воспитании их в духе бдительности и осознанности.